Kavala Kurabiye Tarifi

Kavala Kurabiye Tarifi

Kavala kurabiye tarifi dünyada Yunanistan’a özgü lezzetlerinin başında yer alır.Ülkemizde Edirne Tekirdağ civarında Keçiçizade en lezzetli kavala kurabiyeleri yapılmaktadır. Yunanistan da karvalia kurabiyesi olarak bilinmektedir. Son zamanlarda Yunanistan ziyaretine gidenlerin kavala kurabiyesi alarak yurda dönerler ( İzmit’e gidip pişmaniye almadan olmazsa olmazdır )

Kavala kurabiye tarifi sanılanın aksine un kurabiyesi gibi anılsa da aslında çok farklıdır, unu kavrulup bol badem ve bol tereyağı ile yapılır, bir yıl tazeliğini saklaması ile meşhurdur.

Kavala kurabiyesini tarifini resimli olarak aşama aşama yapılışını hazırladık evinizde sevdiklerinize pratik çok lezzetli kavala kurabiyesi yapabilirsiniz. Şimdi hep birlikte resimli kavala kurabiyesi tarifimize geçelim.

Kavala Kurabiyesi Malzemeleri

  • 7 su bardağı un
  • 2 su bardağı badem
  • 1-2 parça damla sakızı ( kavala kurabiyesi damla sakızı yoktur farklı bir tat oldu arzu etmez iseniz damla sakızı koymayabilirsiniz )
  • 1.5 su bardağı pudra şekeri
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 250 gram yumuşak tereyağı
  • 1 çay bardağı fındık yağı
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilin

Resimli Kavala Kurabiye Tarifi

7 su bardağı unu hafif ısınmış tencerenin içine döküp kısık ateşte sürekli karıştırarak kavuralım. Unun her tarafını eşit şekilde kavuralım. Unu kavururken topaklanma olacaktır, topaklanan kısımları eze eze kavuralım ( unu her yerinin kavrulması için )

kavala kurabiyesi unun kavrulması

Kavala kurabiyesi unu kavurma şeklini daha iyi anlayabilmeniz için elime kavrulmamış unu alıp kavrulmuş unun üzerine koydum bu kıvamda unu kavurmak yeterli olacaktır.

kavala unun kavrulması

Un kavrulurken tavanın içerisine 2 su bardağı bademi atıp sürekli karıştırarak bademleri kavuralım, bademler resimde gördüğünüz kıvama gelince soğuması için boş tabağın içine boşaltalım.

Bademin kavrulması

Bademler soğuduktan sonra yarım çay bardağı kadarını bir kenara alıp, kalan bademleri resimde gördüğünüz gibi iri şekilde doğrayalım.

bademin doğranması

Kavurduğumuz unun top top olmaması için elek ile eleyip soğuması için bir kenara alalım. Unu elerken elek üzerinde kalan topakları tahta kaşık ile ezerek eleyelim.

unun elenmesi

Damla sakızını havanın içinde ezip çukur borcam içerisine dökelim, üzerine bir buçuk su bardağı pudra şekeri, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 adet yumurta, 250 gram oda sıcaklığında tereyağı, 1 çay bardağı fındık yağı döküp elimizle yoğuralım.

kavala kurabiyesi diğer malzemeleri

Soğuması için kenarda bekleyen kavurduğumuz unu yoğurduğumuz kabın içerisine az az dökerek yoğuralım, yoğururken içerisine bir paket kabartma tozu ve bir paket vanilya dökelim.

unun yoğrulması

Yoğurduğumuz unun içerisine kavurup doğradığımız bademleri döküp yoğurmaya devam edelim.

bademlerin dökülmesi

Unu elimizle eze eze un birleşene kadar kavuralım kavala kurabiyesi hamuru resimde gördüğünüz kıvama gelinceye kadar yoğuralım.

kavala kurabiyesi hamurun kıvamı

Hazırladığımız hamurun altına yağlı kağıt serip resimde görüldüğü gibi iki cm kalınlığında elimiz ile yayıp üzerine yağlı kağıt ile kapatıp merdane ile iki cm kalınlığında olacak şekilde yuvarlayalım ve bu şekilde buzdolabında bir saat kadar bekletelim.

yağlı kağıdın üzerine kavala kurabiyesi yayılması
hamurun üzerine yağlı kağıt kapatıp yuvarlanması
kavala kurabiyesi hamurun kıvamı

Buzdolabında bekleyen kavala kurabiyesini demir form ile ay şekilde resimde gördüğünüz şekli verip yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisi üzerine dizip her kurabiye üzerine kavrulmuş bir adet badem koyup 180 derece olan fırında 10-15 dakika pişirip soğuduktan sonra servis edebilirsiniz afiyet olsun.

kavala kurabiyesi hazırlanışı

Bir Cevap Yaz