Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfte Türk mutfağında sıkça tükettiğimiz gıdaların başında yer almaktadır.Lezzetli bir köfte yapmak için püf noktalar sizlerle paylaşacağım,dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Yazımı okumadan önce her yörenin köfte yapmak için farklı hayvanlardan farklı et türleri kullanırlar, örneğin akçabat köftenin en büyük sırrı 4-5 farklı et kullanmalarıdır, Aşağıda sıraladığım maddeler köfte yapmak için temel bilgilerdir. Çoğu meşhur köfteciler köftelerine baharat olarak sadece tuz atmaktadırlar.

Lezzetli Köfte Sırları

  • Dana boşluk sinirsiz ve yağlı olduğu için tercih edilir, damak zevkinize göre kuzu eti boşluğunu kullabilirsiniz. Dana boşluğu sert bir ettir yemeklerde tercih edilmez ama yağ oranının yüksek oluşu köfteyi çok lezzetli yapacaktır.Etimiz kesinlikle sinirsiz olmalıdır.

  • Lezzetli köfte için dana gömlek yağı mutlaka kullanmalısınız.İşkembenin üzerinde sarılı olan yağdır. Diğer böbrek yağları gibi ağızda yerken donmaz, köfteyi pişerken etin yumuşak olmasını sağlar.Kavram yağı farklı bir lezzet katar kullanabilirsiniz.

  • Köfte et ve yağ oranı ise 4 kilo dana boşluk etinin yanına 800-1000 gram arası gömlek yağı kullanılmalıdır.
  • Bayat ekmek rendesi köftenin suyunun salmamasını sağlayıp lezzet katar ve köftenizin dağılmaması sağlar 4 kilo dana boşluk ve 1 kilo dana gömlek yağının içine 500 gram bayat ekmek rendesi kullanılmalıdır.
  • Köfteyi yoğurma lezzetli bir köfte için çok önemlidir yoğurduğumuz köfteyi hemen pişirmemeliyiz, hamurun mayalanmasını beklediğimiz gibi köftenin fermantasyon olması için en az bir gün bekletilmelidir.
  • Lav taşlı ızgara ile köfteleri pişirebilirsiniz, mangal ateşinde pişen köfteler elbette en lezzetli pişirme yöntemidir yalnız Avrupa yasaklanmıştır, kömür ateşi dumanında karbonmonoksit ürünlerin üzerine yapıştığı için kanser riski taşımaktadır.Kömür ve odun ateşinde pişirdiğiniz lezzetle köfte pişirmek için lav taşlı ızgarayı kullanabilirsiniz.
  • Köfte baharatları köftenin lezzetini belirler ama dikkat etmeniz gereken nasıl bir köfte yapacağınızı belirleyip fazla çeşit baharat kullanmaktan kaçınmalısınız, köfte için en önemli baharat tuzdur, tuzun yanında kimyon, yenibahar, karabiber, pulbiber, kekik gibi baharatları kullananlar vardır ama bu baharatların oranları doğru orantıda ayarlanmalıdır.Kekik çok fazla kullanıldığında köftenizin acımtırak bir tat bırakmasına yol açabilir. Köfteye kullanacağınız baharatlardan önce ızgara köftemi fırın köfte, soslu köfte İzmir köfte gibi nasıl bir köfte yapacağınızı belirlemelisiniz.

Köfte Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Yumurta köfteye lezzet katmadığı gibi köftenin dağılmaması için kullanıldığı söylenir ama yanlıştır.Köftenin içine kattığımız bayat ekmek rendesi ve köfteyi yoğurduktan sonra bir gün bekletmek doğru et seçimi ( dana boşluk ve yağ oranı ) köftenizin dağılmasını önleyecektir.

Köfteyi hazırladıktan sonra kesinlikle dondurulmaz köftenin lezzetini kaybetmenize neden olacaktır.

Bir Cevap Yaz