Dondurmalı Fırın Sütlaç Tarifi

Dondurmalı Fırın Sütlaç Tarifi

Dondurmalı Fırın Sütlaç Malzemeleri

  • 500 ml süt ( 5 çay bardağı ) pirinçlerin yumuşaması için kullanacağımız süt
  • 180 gram toz şeker ( 2 çay bardağından biraz daha az )
  • Bir fincan pirinç
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 kaşık pirinç unu
  • 1 litre ( 5 su bardağı süt ) nişastanın içerisine dökeceğimiz süt

Dondurmalı Fırın Sütlaç Tarifi Resimli

Bir fincan pirinci yıkayıp tencerenin içine koyalım, 500 ml süt ( 5 çay bardağına denk gelir ) ekleyip kısık ateşte yavaş yavaş pirinçler şişine kadar 10-15 dakika pişirelim.

pirinç ve sütün yavaş yavaş pişirilmesi

1 yemek kaşığı nişastayı resimde gördüğünüz gibi bir kabın içerisine dökelim, 5 su bardağı oda sıcaklığında soğuk olan sütü nişastanın üzerine döküp çırpma teli ile nişasta ayrışana kadar karıştırıyoruz.

nişasta ile sütün karıştırılması

Ocakta pişen lapa lapa olmuş pirinçlerin üzerine karıştırıdığımız nişastalı sütü pirinçlerin üzerine yavaş yavaş ekliyoruz.15 dakika kıvamını alana kadar karıştırıyoruz.

nişastanın pirinçlerin üzerine eklenmesi

 

1 su bardağından biraz daha az toz şekeri kaynatan sütün içerisine dökelim

toz şekerin ilave edilmesi

Toz şekeri ilave edip orta ateşte yavaş yavaş karıştırarak pişiriyoruz, sütlacımızın kıvamı muhallebi kıvamında olmayacaktır biraz daha sıvı bir kıvamda olacaktır.

Sütlaç kıvamını anlamak için yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi kaynamış olan sütlaç içerisine tahta kaşığı batırıp oval kısmına elimiz ile sürüp resimdeki görüntüyü elde etmeliyiz.

Hazırladığımız sütlacı resimde gördüğünüz güveçlerin içerisine dibi dolana dek dolduralım.

sütlaç güvence dökülmesi

Güveçlerin içine boşaltığımız sütlacı alabilecek bir tepsinin içine dizip, tepsinin dibine çok soğuk su döküp 170 dereceye  ulaşmış fırın da sütlaçların üzeri kızarana kadar pişirelim.

Pişen sütlacı fırından çıkartıp oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra üzeri fındık, ceviz içi yada yaz aylarında çok hoş olan sade dondurma ile servis edebiliriz afiyet olsun

İyi Sütlaç Yapmanın Püf Noktaları

Sütlacı yapacağımız sütün kalitesi çok önemlidir, doğal ve çok yağlı süt tercih etmemiz sütlacımızın lezzetini kat kat artıracaktır.

Sütlacı yaparken çok yoğun bir kıvamın dışında biraz sıvı kıvamda olması, dinlendikçe kendi kıvamını alması lezzet açısından çok önemlidir.

Daha pratik lezzet olarak çok benzer olan güveçte fırın sütlaç tarifi için linki tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz